3. Almanya Uluslararası Aba Güreşi turnuvasında Türkiye şampiyon

3. Almanya Uluslararası Aba Güreşi turnuvasında Türkiye şampiyon

303
0
SHARE

10 temmuz 2016 günü Almanya’nın Stuttgart şehrinde düzenlenen 3. Uluslar arası Aba Güreşi şampiyonasında; Türkiye birinci oldu

 

 1. Almanya Uluslararası Aba Güreşi turnuvasında Türkiye şampiyon10 temmuz 2016 günü Almanya’nın  Stuttgart şehrinde düzenlenen 3. Uluslar arası Aba Güreşi şampiyonasında; Türkiye birinci oldu

  Turnuvaya Türkiye ve Almanya’nın yanı sıra Afganistan, Macaristan ve İran’da katıldı.

  Çok çekişmeli ve zevkli mücadelelerin yaşandığı  şampiyonada bazı sıkletlerde ülkeler ikişer sporcu ile temsil edildi.

  Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Eşbaşkanı  Prof. Dr. İbrahim Öztek, şampiyona boyunca, müsabakaları yerinde izledi.

  JUDONUN ATASIDIR
  Prof. Öztek, turnuvanın açılış seremonisinde yapmış olduğu konuşmada; ‘Aba güreşi asaletini, beşbin yıllık bir tarihten almıştır, Aba güreşi geleneksel ata sporumuzdur,  en dikkat çeken yanı ise Japon’ların dünyaya tanıttıkları olimpik spor Judo’nun da atasıdır’ dedi..

   

  DÜNYA BARIŞI İÇİN BÜYÜK HİZMET
  Öztek, ‘Huzurun bozulduğu ve kötü alışkanlıkların giderek arttığı dünyamızda, spor ve özellikle Aba güreşi kötü alışkanlıklara karşı bir kalkan görevi yapmaktadır,  bu tür organizasyonlarla dünya barışı için büyük bir hizmet yarışı içinde bulunuyoruz’ diye konuştu.

  Öztek konuşmasında, Aba güreşi için geliştirdikleri sloganlarını da yüksek sesle dile getirdi. “Dünya barışı için aba güreşi, aba güreşi için dünya barışı”.

  HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİY BAŞKANI DR. SAVAŞ’IN İYİ NİYET TEMENNİLERİ

  Turnuvayı yoğun programı nedeni ile izleyemeyen Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu Başkanı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ ın iyi niyet ve başarı temennileri  de Prof. Öztek tarafından bildirilirken,  Başkan Dr. Savaş’ın hazırlatmış olduğu orijinal armağanlar yönetici ve başarılı sporculara armağan edildi. 

Yorum yok

Yorum bırak