Er olan medya diye ağlamaz

Er olan medya diye ağlamaz

324
0
SHARE

Er, pehlivan olan, er meydanında güreş tutuan “Medya bize ilgi göstermeli” diye ilgi dilenmez. Başarı, hüneri ve  gayretiyle, medyayı ilgi göstermeğe mahkum eder. Başarılar sonrası medya ilgi gösterince de, onların iki yüzlülüğü karşısında sevinmez, yalnızca tiksinir.

 

 

 

HALİL DELİCE

 

Kırkpınar güreşleri yaklaştı. Er meydanında yiğitliğe soyunanlar, yine şikayetle meşguller. “Medya bize hiç yer vermiyor, Federasyon hakkımızı savunmuyor, meselelerimizle ilgilenmiyor.” gibi nice şikayetler… Yiğit olan ağlayarak merhamet dilenmez, “Balık bilmezse Hâlık biliyor.” Diyerek vakur durur.

Bre er meydanında erliğe soyunanlar!

Kızdığınız medyanın ekmeğine yağ sürmeyecek, onlara yalvarıyor durumuna düşmeyeceksiniz.

Okudum ki,  “Türkiye’de herkes futbol, basketbol oynamak zorunda  değil, başta güreş olmak üzere diğer amatör sporlara da ilgi  gösterilmeli. Medya güreşe  gereken ilgiyi göstermiyor. Beşiktaş-Galatasaray maçında,  Türk’ün Türk’ü  yenmesinde bize ne yarar var, bizi birbirimize düşman etmekten başka? Bizler Türkiye’yi, 75 milyonu temsil  ediyoruz, sadece küçük bir haberle geçiştiriliyoruz. demişsiniz.

Baştan inanamadım, er oğlu erler, böyle söylemez. Başarısını bilmem kimlerin başarısıyla, ölçmezler, dedim.

Fakat ne zaman ki aynı sözleri televizyonlardan dinledim, işte o zaman gönlüm yandı ki ne yandı.

Bre erlik, pehlivanlık iddiasında olanlar! Yeri gelince, güreş bizim ata sporumuzdur, deriz, ama ata sporumuzun gerektirdiği gibi hareket  edemeyiz.

Yurt dışında nice başarılara imza atan Koca Yusuf, Kurt Dereli Mehmet, Adalı Halil, Kara Ahmet, Yaşar Doğu ve  Hamit Kaplan’ın, “Bize ilgi gösterilmiyor” diye ağlandıklarını duydun mu?

Duymamışsındır, çünkü ağlamamışlardır. Onlar, yalnızca işlerini biliyorlardı. İşlerini şu, bu, o, şöyle böyle desinler diye yapmıyorlardı. İnandıkları, değer verdikleri için yapıyorlardı. Medya, ilgi diye bir dertleri de yoktu.

Yahu pehlivanlar,  ”İlgi göstermeli” diyerek medya ilgi göstermez.

Medyanın ilgisi iki sebepten olur: Birinci sebep, emir komuta, patron medya, güç etki ilişkisidir. Medyanın  gerçek patronları, şu konuları, şu şahısları devamlı gündemde tutun derler ve iş biter. Artık o konu ve şahıslar devamlı medyanın gündemindedir. Çünkü, emir demiri keser.

İkinci sebepse, başarıdır. Öyle bir başarı ki, medya ilgisiz kalamaz, ilgilenmeğe mahkum olur. Naim Süleymanoğlu, Hamza Yerlikaya ve tabii ki, Koca Yusuf’un başarıları gibi.

Sevgili pehlivanlar, iyi bilirsiniz ki, spor geleneğimizde güreş, yalnızca madalyaya, milletlerarası başarıya kavuşmak için yapılmaz. Spor, güreş, ebedi güzelliklere götüren vasıtadır.  Örfümüzde, spor, spor için değil, spor, ebedi güzellikler içindir.

Merak edip dedelerinize, “Dedeciğim general değil de niçin er demişler?” sualini sormadınız mı?

Sorsaydın eminim ki sana şöyle diyecekti:

“Oğul, insanlık, makam, mevkide değil, ebedi güzelliklere sahip olmakta, iki cihanın serveri, gerçek mareşal Efendimizin askeri, eri olmak şerefine kavuşmaktadır. Ebedi güzelliklerin bizlere ulaştırıcısına er olunmadıkça, mareşal olunmaz. ”

Pehlivanlar! Medya bize ilgi göstermiyor diye ağlamayın. Ağlayacaksanız, biz niçin daha başarılı olup da medyayı ilgi göstermeğe mahkum etmedik diye ağlayın.

Sevgili pehlivanlar, er olan, “Medya bize ilgi göstermeli” diye ilgi dilenmez. Başarı, hüneri ve  gayretiyle, medyayı ilgi göstermeğe mahkum eder. Başarılar sonrası medya ilgi gösterince de, onların iki yüzlülüğü karşısında sevinmez, yalnızca tiksinir.

Bilmez misin, hüner ehlini ancak hüner ehli anlar.

 

 

 

Yorum yok

Yorum bırak