Eyüp Karadayı (Erdoğan ARICA)

Eyüp Karadayı (Erdoğan ARICA)

744
0
SHARE

İlk defa Fatsa’da tanıştığı Sarı-lacivert renklerle Fenerbahçe’de üç şampiyonluk yaşayan

 Haber:Eyüp Karadayı

Erdoğan ARICA

 

Önce iyi bir insan, iyi bir futbolcu ve de iyi bir teknik adamdı Erdoğan Arıca..

 

24 Temmuz 1954 tarihinde dünyaya gözlerini açtığı Fatsa’da, futbola çoğu çocuk gibi arsa ve çayırlarda futbola başlamış, ancak Sarı-lacivert renklerle Fatsaspor kulübü alt yapısında tanışmıştı. Ancak onu futbol dünyamıza tanıtan 1974-77 yılları arasında Orduspor takımındaki üstün performansı olmuştu. Peşine düşen büyük kulüplerimiz içinde Galatasaray elini çabuk tutarak Erdoğan Arıca’yı kapıvermişti. O artık Fatih Terim, Cüneyt Tanman, Gökmen Özdenak gibi o dönemin star isimlerinin takım arkadaşıydı.

 

1981 yılında olağanüstü kongre ile başkanlığa seçilen Ali Şen’in Erdoğan Arıca’ya karşı inanılmaz bir sempati ve güveni vardı. O sıralarda Galatasaraylı yöneticiler santrafor olarak Raşit Çetiner’i  isteyince, Ali Şen’in aradığı fırsat ayağına gelmişti sanki.. Hemen Raşit Çetiner’e mukabil Erdoğan Arıca ve Güngör Tetik’in takasını önermiş, böylece Erdoğan Arıca, hayalindeki Sarı-lacivert renklere 27 yaşında kavuşmuştu. İlginçtir, Galatasaraylılar, santrafor olarak aldıkları Raşit Çetiner’i kısa bir süre sonra stoper mevkiine çekmişlerdi.

 

O artık Fenerbahçe ve milli takımın değişmez as futbolcusu,futbol dünyamızın en aktif figürlerinden birisiydi..32 yaşına kadar,formasını 241 kez giydiği yüreği’nin takımı Fenerbahçe ile 1982-83 sezonunda Türkiye Ligi ve Türkiye Kupasını, 1984-85 sezonunda Türkiye Ligi’ni kazanarak, Galatasaray’da tadamadığı bu duyguyu doyasıya yaşıyordu. Bu arada  A milli takım formasıyla çıktığı 30 maçın, 5’ inde de takım kaptanı idi.

 

Her iki ayağını da beceriyle kullanabilen, dayanıklılığı, engin pozisyon sezgisinin yanı sıra üstün fizik gücü ve tatlı-sert futboluyla rakip forvetlere adeta yaşam hakkı tanımazdı. Takımı içinde de sevecen, gereğinde de otoriter davranışlarıyla arkadaşlarının saygısını her zaman yaşamıştı.

 

1986 -87 sezonunda takımı gençleştirme politikası sonucu; Cem Pamiroğlu, Selçuk Yula, Yaşar Duran, İlyas Tüfekçi gibi as futbolcuların yanı sıra 32 yaşına gelen Erdoğan Arıca da önce Diyarbakırspor’a, sonra da Sarıyer’e kiralık gönderilmişti.

 

1990 yılında bitirdiği faal futbolculuk yaşantısından sonra, teknik direktör olarak  Göztepe’de şampiyonluk yaşayan Erdoğan Arıca; Malatya, Orduspor, G.Birliği, Rizespor, Diyarbakır, Samsun, Gaziantep, Bursaspor, Hacettepe ve Karşıyaka gibi takımlarda görev yaptı. Sanatçı Kadir İnanır ve Levent İnanır’ın yeğeni, şarkıcı Soner Arıca’nın da ağabeyi olan Erdoğan Arıca’yı  10 Nisan 2012 tarihinde 57 yaşında kaybettik. Ruhu şad, mekanı cennet olsun..images fft226_mf3509422 erdoganaricahaber_HUJ96

Yorum yok

Yorum bırak