Sinan Beratlıgil ile Pehlivanlar köşkü

Sinan Beratlıgil ile Pehlivanlar köşkü

983
0
SHARE

Kırkpınar’ın vazgeçilmez pehlivanı

EKREM YAVUZ

ga

Ekrem Pehlivan, seni tanıyabilir miyiz?
1977 Karamürsel doğumluyum. Annem ve babam Karamürsel’de yaşıyor. Aslen 1880 Bosna – Hersek muhaciriyiz. Evliyim iki çocuğumla Karamürsel’de yaşıyorum.
Yöre güreşlerine ve Kırkpınar’a nasıl hazırlanıyorsunuz?
Güreş sezonu uzun ve yorucu bir süreç. Kış sezonu ağırlık antrenmanları ile başlıyoruz daha sonra teknik ve taktik yağlı antrenmanlarla öncelikle Kırkpınar Güreşleri’ni hedefleyerek antrenman yapıyoruz. Kışın ne kadar iyi hazırlanırsak, sezon güreşlerinde de ne kadar fazla maç yaparsak Kırkpınar’a o kadar iyi hazırlanmış oluyoruz.

Kırkpınar’da sizi zorlayan pehlivanlar kimlerdir?
Yaklaşık 15 yıldır başa güreşiyorum. Güreşmediğim pehlivan yok tabi ki. Çok farklı iddialı rakiplerim oldu mutlaka. Son yıllarda, Orhan Okulu, Recep Kara, İsmail Balaban, Fatih Atlı, Şaban Yılmaz, Osman Aynur, Ünal Karaman en zorlu pehlivanlar. Her biri ile maçlarımız zorlu geçiyor.
Yağlı güreşi seven gençlere neler söylemek istersin?
Bizler ustalarımızın bıraktığı yerden onların çırağı olarak yağlı güreşi devir aldık. Allah izin verirse biz de en iyi şekilde devretmek istiyoruz. Her meslekte olduğu gibi yağlı güreşte de ahlaklı olmak, mesleğin ağırlığını taşıyabilmek önemlidir. Gençlerin bu bilinçle bu sporda yer almasını isterim.
Yağlı güreşle ilgili hedeflerin nelerdir?

ekremyavzfb

Ben uzun yıllardır başa güreşen bir pehlivan olarak bir kariyer yaptım. Bu zamandan sonra Karamürsel’de bir yağlı güreş okulu kurmak istiyorum ama bu da nasıl olur ne zaman olur bilemiyorum. Biliyorsunuz biz Karamürsel Levent Erdoğan Güreş Kulübü’nün sporcularıyız. Kendisinin Karamürsel’de büyük bir tesisi var. Ben de altın kemerli başpehlivanların diyarı Karamürsel’de yağlı güreş okulu kurmak istiyorum.
Ekrem Yavuz boş zamanlarında neler yapar nelerden hoşlanır?
Ben aslında futbolu severim ve koyu bir Fenerbahçe taraftarıyım. Maçlarını hiç kaçırmam. Aynı zamanda sualtı sporlarıyla ilgileniyorum. Boş zamanlarımda dalmaya gidiyorum. Antrenmanlardan sonra daha çok evde ailemle çocuklarımla vakit geçirmeyi seviyorum. Yemek yemesini de yapmasını da severim. Güzel yemekleri araştırıp yapmaya çalışırım.
Son olarak neler söylemek istersin?
Yağlı güreş geleneği çok farklı. Seyircimizi çok seviyorum buradan onlara teşekkür ediyorum. Sabahın sekizinden akşamın sekizine kadar bizleri izleyerek yanımızda olan seyircimize minnettarım. Yemek bile yemeden akşama kadar güreş izlemek bir tutkunun göstergesi. Yağlı güreş çok zor bir spor. Bu zor sporda yer alan güreşçi arkadaşlarıma da bu spora desteklerini esirgemeyen ağalarımıza da çok çok teşekkür ederim.

sinan

 • DERECELER:
 • 2002 Yılı Kırkpınar Güreşleri Çeyrek final
  2003 Yılı Kırkpınar Güreşleri Başpehlivan üçüncüsü
  2004 Yılı Kırkpınar Güreşleri Çeyrek final
  2005 Yılı Kırkpınar Güreşleri Başpehlivan ikincisi
  2006 Yılı Kırkpınar Güreşleri Üçüncü tur
  2007 Yılı Kırkpınar Güreşleri Çeyrek final
  2008 Yılı Kırkpınar Güreşleri Başpehlivan ikincisi
  2009 Yılı Kırkpınar Güreşleri Başpehlivan üçüncüsü
  2010 Yılı Kırkpınar Güreşleri Ikinci tur
  2011 Yılı Kırkpınar Güreşleri Üçüncü tur
  2012 Yılı Kırkpınar Güreşleri Birinci tur
  2013 Yılı Kırkpınar Güreşleri Sakatlığı nedeniyle katılmadı
  2014 Yılı Kırkpınar Güreşleri Üçüncü tur
  2015 Yılı Kırkpınar Güreşleri Üçüncü tur

Yorum yok

Yorum bırak